Шпиг Віталій Михайлович
Кандидат географічних наук, завідувач відділу фізики атмосфери УкрГМІ
Освіта:
2008 р. – захищена дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата географічних наук за темою «Умови формування сильних і тривалих опадів, пов’язаних із системами фронтальних хмар» (спеціальність: 11.00.09 – метеорологія, кліматологія, агрометеорологія; науковий керівник – доктор фізико-математичних наук Пірнач Г.М.).
2005–2008 рр. – аспірантура в Українському гідрометеорологічному інституті ДСНС України та НАН України.
2003–2004 рр. – магістратура на кафедрі метеорології та кліматології Київського національного університету імені Тараса Шевченка (кваліфікація – магістр метеорології, кліматології, агрометеорології, менеджер, географ, викладач).
1999–2003 рр. – бакалаврат на кафедрі метеорології та кліматології Київського національного університету імені Тараса Шевченка (кваліфікація – бакалавр гідрометеорології).
Підвищення кваліфікації:
2013 р. – підвищення кваліфікації з планування, менеджменту і моделювання у Міжнародному центрі теоретичної фізики (Італія).
2013 р. – проходження навчального курсу «Обробка та візуалізація експериментальних даних» у Науково-учбовому центрі прикладної інформатики НАН України.
2012 р. – проходження навчального курсу «Основи створення та розміщення web-сайтів» у Науково-учбовому центрі прикладної інформатики НАН України.
2011 р. – стажування у Німецькій службі погоди (DWD) з прогнозування погоди на основі регіональних гідродинамічних моделей HRM та COSMO (Німеччина).
2009 р. – участь у навчальному семінарі з методів верифікації прогнозів погоди, який було організовано ВМО і проведено у Фінському інституті метеорології (Фінляндія).
2007 р. – участь у навчальному семінарі з супутникової метеорології, який було організовано Німецькою службою погоди (DWD, Німеччина), Європейською організацією з експлуатації метеорологічних супутників (EUMETSAT, Німеччина) та Центральною установою з метеорології та геодинаміки (ZAMG, Австрія) і проведено у Німеччині.
2006 р. – участь у Літній школі з атмосферних аерозолів, яка проводилася за підтримки Інституту геофізики Варшавського університету.
Досвід роботи:
З 09/2011 завідувач відділу фізики атмосфери Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України.
10/2008-09/2011 – старший науковий співробітник відділу фізики атмосфери Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту МНС України та НАН України.
02/2008-09/2008 – науковий співробітник відділу фізики атмосфери Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту МНС України та НАН України.
07/2004-02/2005 – молодший науковий співробітник відділу фізики атмосфери Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту МНС України та НАН України.
09/2001-07/2004 – інженер І-ї категорії відділу фізики атмосфери Українського науково-дослідного гідрометеорологічного інституту МНС України та НАН України.
Досвід роботи в міжнародних наукових проектах:
2020-2021 рр. – учасник міжнародної команди виконавців проекту ГЕФ/ПРООН/ОБСЄ/ЄЕК ООН «Сприяння трансграничному співробітництву та комплексному управленню водними ресурсами у басейні річки Дністер».
2015-2016 рр. – учасник міжнародної команди виконавців компоненти «Зміна клімату та безпека в басейні річки Дністер» проекту «Зміна клімату та безпека у Східній Європі, Центральній Азії та Південному Кавказі», який виконувався Європейською економічною комісією ООН та Організацією з безпеки та співробітництва в Європі під егідою ініціативи «Довкілля та безпека» (ENVSEC) за фінансової підтримки Інструменту стабільності Європейського Союзу та Австрійського агентства розвитку.
2011-2016 рр. – керівник групи фахівців, які були залучені до виконання договору про науково-технічне співробітництво щодо прогнозування погоди на основі регіональних гідродинамічних моделей атмосфери між Німецькою службою погоди та Українським гідрометеорологічним інститутом ДСНС України та НАН України.
Публікації:
Автор та співавтор понад 110 наукових публікацій. Серед них 1 колективна монографія, 1 підручник (підготовлений колективом авторів), 54 статті опублікованих у фахових вітчизняних та іноземних періодичних виданнях, 8 статей – в Енциклопедії Сучасної України.
Основні напрямки наукових досліджень:
- прогноз погоди;
- верифікація прогнозів погоди;
- фізика хмар;
- мезо- та мікроструктура хмарних систем і пов’язані із ними опади;
- небезпечні та стихійні атмосферні явища, пов’язані з конвективною хмарністю;
- штучне регулювання опадів, розсіювання хмар і туманів;
- зміни клімату та їх вплив на хмарний покрив.
Наукові та державні відзнаки:
2018 р. – подяка Національної академії наук України.
2017 р. – подяка Національного еколого-натуралістичного центру учнівської молоді Міністерства освіти і науки України.
2016 р. – грамота Державної Служби України з надзвичайних ситуацій.
2013 р. – подяка начальника Генерального штабу – Гловнокомандувача Збройних сил України.
2012 р. – нагрудний знак командувача Повітряних Сил Збройних Сил України.
2012 р. – грамота начальника Генерального штабу – Гловнокомандувача Збройних сил України.
2011 р. – стипендія Президента України для молодих вчених.
Громадська діяльність:
Член редакційної колегії вітчизняного наукового журналу «Метеорологія. Гідрологія. Моніторинг довкілля».
Заступник голови секції метеорології вченої ради Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України.
З 2013 р. – експерт Комісії з атмосферних наук Всесвітньої метеорологічної організації.
Член вченої ради Українського гідрометеорологічного інституту ДСНС України та НАН України.
У 2010 р. був ученим секретарем Міжнародної конференції «Глобальні та регіональні зміни клімату», у роботі якої взяли участь понад 150 відомих вчених і науковців із чотирнадцяти країн Європи, Азії й Америки, чий науковий інтерес пов’язаний з дослідженням зміни клімату Землі, його проявами на регіональному рівні, оцінкою можливих екологічних та соціально-економічних наслідків таких змін. Брав активну участь в її організації та проведенні, підготовці матеріалів конференції.
Викладає навчальну дисципліну:
«Гідродинамічні методи в метеорології. Основи синоптичної метеорології».
Володіння іноземними мовами:
Українська, російська, англійська – вільно.