Участь професора Сніжка С.І. у науково-організаційному заході програми «Горизонт 2020» у Парижі, Франція

З 15 по 20 березня 2015 р. за запрошенням Національного центру наукових досліджень Франції (CNRS) проф. Сніжко С.І. взяв участь у заході «ASEAN-EU STI Days 2015», який проводився в рамках європейської програми «Горизонт-2020».

Назву заходу «ASEAN-EU STI Days 2015» можна перекласти як «Дні науки, технологій та іновацій країн Азії та Європейського Союзу». Дні науки технології та інновацій країн групи АСЕАН та ЄС, ініційовані 7-ю Рамковою Програмою Європейської Комісії і фінансується проектом SEA-EU-NET II. В цьому році захід був присвячений презентації наукових досліджень країн групи АСЕАН для європейських зацікавлених сторін, а також підвищення обізнаності про поточні події в галузі науки і технологій в найдинамічнішому регіоні світу. Було проведено 15 наукових семінарів та експертних засідань з найбільш актуальних тем: інфекційні захворювання; вода і клімат, продовольство, енергія. Кількість учасників становила близько 300, в основному з Південно-Східної Азії та Європи. «Дні» створили ідеальні умови для створення науково-дослідницьких мереж, консорціумів для програми «Горизонт-2020» та обміну ідеями в тематичних областях, як охорона здоров’я, навколишнє середовище, вода, продовольчої безпеки. В заході взяли участь політики, представники компаній, дослідники і адміністратори з дослідницьких установ обох регіонів.

До участі у цьому заході було запрошено і ряд експертів з країн ЕаР , тобто з країн східно-європейського партнерства( Україна, Молдова, Білорусь, Грузія, Азербайджан). Росія не входить до складу країн ЕаР і не була представлена на форумі.

В рамках заходу відбулося декілька тематичних конференцій та спеціальний захід програми «Горизонт-2020» – “Brokerage Events”.

Пленарне засідання заходу АСЕАН-ЄС STI Days 2015 відбулося в Палаці науки та індустрії 17 березня 2015 р. З вітальним словом від CNRS виступив д-р Філіп Батист, головний науковий співробітник CNRS (Франція).

З доповіддю про “Стратегію ЄС з міжнародного співробітництва в галузі досліджень та інновацій” виступив начальник відділу науково-технічного розвитку Європейської комісії пан Костас Глінос.

З доповіддю «Перспективи досліджень у Європейському Союзі» виступив д-р Жан-П’єр Бургиньон, президент ERC (Європейська дослідницька рада). Потім була доповідь д-ра Амелія П. Гевара, заступника міністра з наукових досліджень та розвитку(Філіппіни). Завершилась зустріч проведенням круглого столу, у якому взяли участь : д-р Філіп Батист (CNRS, Франція), д-р Амелія Гевара ( Філіппіни), пан Костас Глінос, Європейська комісія), д-р Жан-П’єр Бургиньон, д-р Марк Мороні (Міністерство вищої освіти і наукових досліджень, Франції), доктор Айнур Мохд. Нур (Міністерство науки, технологій та інновацій, Малайзія) та інші запрошені особи з країн АСЕАН.

Протягом наступних двох днів проводились науково-практичні семінари, які зосередили увагу на трьох соціальних проблемах, що становлять взаємний інтерес як для країн АСЕАН так і для країн ЄС: охорона здоров’я, управління водними ресурсами, продовольча безпека. Проф. Сніжко С.І. взяв участь у семінарі «Climate Change and Water Management from an International Perspective: Scientific Landscape of Eastern Partnership (EaP) and Central Asian (CA) Countries», де виступив з доповіддю “Water resources of Ukraine in relation to Climate Change”

Важливою подією заходу і прекрасною можливістю для спілкування та планування подальших наукових досліджень у співпраці з європейськими колегами стала спеціальна процедура для проведення міжнародних перемовин – “Brokerage Events”, що в певній мірі можна перекласти як «сватання». Для забезпечення успіху цієї процедури за 2 місяці до її проведення на спеціальному сайті усі учасники виставили свої пропозиції для співробітництва і записувалися для проведення перемовин. Саме це дозволило мінімізувати час, який зазвичай витрачається на попереднє знайомство та на представлення своїх ідей. Захід пройшов чітко і злагоджено. Сніжко С.І. провів 3 «brokerage events” з вченими Нідерландів, Молдови, Білорусі та ще одну колективну зустріч з тими ж країнами, до яких додалися представники Грузії та Вірменії.

Під час наукової дискусії було розроблено формулу успішного проекту для створення консорціуму в рамках програми «Горизонт-2020» , який би міг врахувати наукові інтереси усіх учасників і об’єднати фахівців в галузі зміни клімату, водних ресурсів, гідробіології, мікробіології.

Крім «Brokerage Events” в рамках Днів науки Сніжко С.І. провів ще кілька зустрічей з представниками різних країн щодо можливої співпраці, чи фінансування наукових досліджень, які проводяться в Київському університеті в області зміни клімату. Зокрема з заступником директора департаменту Міністерства освіти Франції Домініком Чаттоном, представником Австрійського дослідницького товариства Ральфом Кьонігом, представником Австрійського центру соціальних інновацій Александром Дегельзеггером, секретарем Нідерландського національного комітету Міжнародної гідрологічної програми ЮНЕСКО Міхаелем ван дер Валком, академіком Польської академії наук проф.. Владиславом Влосинським, науковим директором Регіонального центру науково-інформаційного розвитку ЄС в Угорщині др.. Белою Кардоном, професором Азійського Інституту Технологій др.. Кумал Аналі (Таїланд).

Участь України, та Київського національного університету імені Тараса Шевченка, в «ASEAN-EU STI Days 2015» була позитивно оцінена на заключній сесії заходу її організаторами.